Sayfa Başına Dön

Burun Ameliyatları

BURUN AMELİYATLARI İKİ TÜRLÜDÜR

Estetik (Rinoplasti)Burun Ameliyatları: Burun dış şeklinin değiştirildiği,sıklıkla estetik amaçlı yapılan,gerekırse aynı zamanda burun içindeki eğriliklerinve burun içindeki tıkanıklık yapabilecek diğer patolojılerin dedüzeltilebildiği ameliyatlar.

Fonksiyonel(Septoplasti)Burun Ameliyatları: Burun dışına herhangi bir değiştirme yapmadan sadece nefes almak amaçlı olan ve estetik amaç taşımadan yapılan burun ameliyatları.

Estetik burun ameliyatları(rinoplasti ameliyatları)

Burundaki şekil bozukluklarının yapılan bir ameliyatla düzgün ve güzel hale getirilmesidir. Burun üstündeki kambur burun kemiklerinin veya ucunun genişliği,burun ucunuzun uzun ve sarkık olması,burunda eğrilik,burun deliklerinin geniş olması,kaza sonrası oluşan şekil bozuklukları veya çok iri bir burun başlıca şikayet konularıdır.Daha önceden burnunuz tıkalı ise nefes alma zorluğu çekiyorsanız bu problem de ameliyatınız esnasında giderilir.

Burun Şekli Nasıl Olmalı?

Yapılacak bir burnun tek olarak güzel olması bir şey ifade etmez.Yapılan yeni burnun hastanın yüz şekline uyum gösterecek bir harmoni içinde olması daha önemlidir.Muayeneniz sırasında bu konuda daha geniş bilgi verilecek ve sizin yüzünüze nasıl bir burnun yakışacağı anlatılacaktır.Yapılacak burnun doğal bir güzellik taşıması idealdir.Çok kıvrık çok kalkık veya çok ince bir burun doğal durmaz ve estetik yapıldığını gösterir Bu nedenle burnun yüzünüze yakışan doğal bir şekilde olup estetik ameliyat olmuş imajı vermemesi gerekir.Çirkin bir burnun düzeltilmesi ile yüz daha güzel bir görünüm kazanır.Fizik görüntünüzün artı yönde değişmesi özgüveninizi arttıracaktır. Beklentilerinizde gerçekçi ve dengeliyseniz yani mucize beklemiyorsanız iyi bir aday olabilirsiniz.

Burun Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Burun estetiği en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Ameliyat iyi bir ameliyathane ortamında usta bir cerrah tarafından yapıldığı zaman riskler en aza inmiş olur.Ameliyat süresi ortalama 2 saattir.Burnunuzdaki şekil bozukluğuna göre bu süre uzayabilir.Ameliyattan sonra aynı gün evinize dönebilirsiniz.Burun estetiği ya damardan verilen sedasyonlu lokal anestezı veya genel anestezı altında yapılmaktadır.Anestezi şekline doktorunuz karar verecektir. Her iki şekilde de doktorunuz ağrı duymamanız için size gerekli tedavileri yapacaktır.Bu konuda doktorunuza güvenir ve sakin olursanız ameliyat sırasında ve sonrasında cok daha rahat olursunuz.Ameliyat sırasında kullanılan özel ilaçlar nedeniyle kanama cok az olacaktır.Bu bakımdan endişe etmeyiniz.Ameliyat burun deliklerinden girilerek yapıldığı için burnunuzun üzerinde hiçbir kesi izi olmayacaktır.Bazen burnun hemen önüne yaklaşık 1,5 cm kadar bir küçük kesi yapılır ancak bu kesi yaklaşık bir ay civarında ince bir pembelik,bir sene civarında da hemen hemen hiç gözükmeyecek şekilde bir kesidir ve hastayı estetik olarak rahatsız etmez.Ameliyat bitiminde burnunuzun üzerinde bir alçı atel,burun içinde de tampon olacaktır.Bazen tamponsuz ameliyat da yapılabilmektedir

Ameliyat Sonrası Nasıl Geçecek?

Ameliyattan sonra ilk üç gün birkaç yastıkla başınız yukarıda yatarsanız göz kapaklarınız daha az şişer.Göz kapaklarınızda operasyon sonrası şişlik ve morluklar olabilir. Bazen göz içinde de kızarıklıklar olabilmekte ve yaklaşık 1 hafta civarında geçmektedir.Ayrıca göz kapaklarınız üzerine koyulan özel bantlar ile de şişlik önlenmektedir. Göz kapaklarınız tamamen kapanıp görüşünüzü genelde engellemez. İlk günden itibaren evin içerisinde dolaşabilirsiniz.

Ne Zaman Normale Dönerim?

Göz kapaklarındaki şişlik ortalama 3-5 gün içerisinde geçer. Morluk ise bir iki haftada kaybolur. Burun tamponları iki üç gün içinde alçı ateli ameliyatın haftasında çıkarılır.Bir hafta sonra rahatlıkla işinize gidebilirsiniz.Alçı çıkarıldığında ödemler nedeniyle burnunuz daha tam şeklini almamıştır.Bu sırada çevrenizden değişik tenkitler gelebilir,moralinizi bozmayın.Daha sonra onlar erken tenkit yaptıklarını anlayacaklardır. Üçüncü haftada şişlikler yüzde seksen oranında kaybolur. Klasik bir burun estetiğinden sonra burnun tam şeklini alması için 6_12 ay geçmesi gerkmektedir.Genellikle ameliyattan 20 gün sonra çevrenizdekiler sizin ameliyat olduğunuzu anlayamazlar.Lens kullanıyorsanız bir hafta sonra gözlük kullanıyorsanız iki ay sonra takabilirsiniz.Ameliyattan sonra yaklaşık bir yıl burnunuzu aşırı güneşten ve soğuktan,burun tavmalarından koruyunuz.Bazen ikinci bir düzeltme operasyonu ilk ameliyattan 1 sene sonra gerekebilir.

Burun dışına herhangi bir müdahale yapmadan sadece burun içinin düzeltildiği,dolayısıyla burun üzerinde operasyon sonrası herhangi bir değişikliğin olmadığı,sadece hastanın daha iyi nefes almasını sağlamak amacıyla yapılan operasyonlardır. Estetik bir amaç taşımaz.

Burun Fonksiyonel Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Burun eğriliği her zaman burnun ortasındadır ve eğrilik burun içinden girilerek burnun orta kısmından düzeltilir.Hastanın şikayetlerinin sağda yada solda olması ameliyat şeklini etkilemez.Burun dışına herhangi bir kesi yapılmaz.

Fonksiyonel Burun Ameliyatlarında Burun Dışında Operasyon Sonrası Herhangi Bir Değişiklik Olur mu?

Bu ameliyatlar sadece hastanın daha iyi nefes almasını sağlamak amacıyla yapılır. Ameliyat sonrası burun dışında herhangi bir değişiklik olmaz.Bu ameliyat estetik bir amaç taşımaz.Bu ameliyat ortalama yarım saat kadar sürmektedir.

Ameliyat Sonrası Nasıl Geçecek?

Ameliyat sırasında burun içerisine tampon yerleştirilir yada tamponsuz ameliyat yapılır.Yüzde doksan hastaya tampon konulmamaktadır.Sizin için hangi uygulamanın yapılacağına doktorunuz karar verecektir.Burun içerisine tampon konuldu ise yaklaşık 2-3 gün içinde tamponunuz alınır.Bazen nadiren tamponun daha uzun kalması çekerek..gerekebilir.Tampon konulmadan ameliyat yapıldıysa operasyon sonrası burnunuzdan bir miktar sızıntı tarzında kanamanız olması olağandır. Çok daha fazla bir kanama olursa( ki bu nadirdir) doktorunuz gerekli müdahaleyi yapacaktır. Operasyon sonrası tampon konulan hastalar tamponlar alındıktan sonra ,tampon konulmayan hasatalar ise operasyondan 3-4 saat sonra 1 litre kaynatılıp soğutulmuş su içerisine bir yemek kaşığı tuz,bir tatlı kaşığı karbonat(yemek sodası) koyarak hazırlanmış olan bu solusyonu günde 5-6 kez burun içerisine Aksi taktirde operasyon sonrası burun içerisinde oluşan kabuklar hastayı rahatsız edecek ve ileriki dönemde burun içerisinde yapısıklıklara neden olabilecektirBurun yıkaması (aptes alır tarzda)yapması gerekir.Burun ameliyatlarından sonra burun içerisinde iyileşme döneminde oluşan kabuklar ve şişlikler nedeniyle 15-20 gün tıkanıklıkların olması olağandır. Doktorununz ara ara sizi kontrole çağırarak burun içerisine pansuman yapıp sizi rahatlatacaktır.Burun içini yıkama işlemini siz nekadar iyi yaparsanız operasyon sonrası çok daha rahat geçecektir ve doktorununzun yapacağı pansuman sayısı azalacaktır. Ameliyat sonrası özel bir perhiz yapmanıza gerek yoktur.ve çok sıcak suyla olmamak kaydıyla( ılık su ıle) aynı gün bile banyo yapabilirsiniz ve ılaçlarınıza da aynı gün başlamalısınız. .Burun içine yapılan bu tuzlu su karışımın 15 gün süreyle buruna çekilmesi uygun olur ve operasyon sonrası eve gidince hemen başlamak gerekir,ancak tuzlu su çekmeden sonra kuvvetle sümkürmek tıkalı olan burnu açmaya çalışmak son derece sakıncalıdır ve burun kanamasına neden olur.LÜTFEN OPERASYON SONRASI HEKİMİNİZ SİZE İZİN VERENE KADAR SÜMKÜRMEKTEN KAÇININIZ

Ne Zaman Normale Dönerim?

Ameliyattan 3-4 saat sonra burnunuzdan bir miktar kanama gelmesi,burun içinde bir miktar ağrı olması dışında herhangi probleminiz olmaz.Ertesi gün burnunuzda bir miktar tıkanıklık olmakla beraber normal hayatınıza döner ve işinizi yapabilirsiniz.Ancak çok ağır işler yapmaktan kaçınınız.Ameliyat sonrası size verilen tuzlu suyu operasyon sonrası eve gidince hemen yapmaya başlayınız ve kontrol muayenenize gelene kadar BURNUNUZU SÜMKÜRMEKTEN KAÇININIZ

ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA

Her iki burun ameliyatı ameliyat anı ,ameliyat süresi,ameliyat amacı,ameliyat sonrası beklenti açısından oldukça farklılık gösterir.Sizin ne amaçla ameliyat olduğunuzu hekiminizin bilmesi çok önemlidir.Yukarıda yazılanları okuyunuz ve beklentilerinizi hekiminizle paylaşınız.Her iki ameliyatın tek ortak yanının daha iyi nefes almak olduğunu unutmayınız.Daha sonradan estetik ameliyat olmayı istiyorsanız iki ameliyatın aynı anda yapılmasının estetik operasyonun başarılı olması açısından büyük önem taşıdığını unutmayınız.Burnunuzla ilgili estetik kaygı taşıyorsanız bunu mutlaka hekiminizle paylaşınız ki hem nefes alıp, hem de burun dışının düzeltilmesi aynı seansta yapılabilsin.Eğer asıl amacınız estetik olmaksa bu durumu hekiminize açıklıkla söyleyiniz ki operasyon sonrası beklentileriniz karşılanabilsin.

NOT: Ameliyat öncesi 2-3 gün ve ameliyat sonrası 2-3 gün aspirin ve benzeri ağrı kesicileri kullanmamanız gerekmektedir.Ameliyattan bir gece önce saat 12.00 den sonra hiç bir şey yemeyerek ve içmeyerek ameliyatsabahı aç ve susuz olarak hastaneye başvurmak gerekir.